Deze populaire Mac-functie gaat verdwijnen (en dat ga je merken)
De Mac raakt met de komende update, macOS Tahoe, een handige functie kwijt die je nu misschien wel iedere dag gebruikt. Dit ga je missen!
Lees verder onder de advertentie
Wekelijks Apple-nieuws in je mail
Deze Mac-functie verdwijnt
Voor veel Mac-gebruikers is ’t dé plek om een app terug te vinden: Launchpad. Dit raster met al je apps, dat doet denken aan het thuisscherm van je iPhone of iPad, is helemaal zelf samen te stellen en daarmee lekker overzichtelijk te houden. Maar vanaf macOS Tahoe is Launchpad verleden tijd.
Je leest het goed: na de update is Launchpad nergens meer te bekennen. Vanaf dan zul je dus je apps op een andere manier moeten openen. Maar gelukkig biedt Apple wel een nieuw alternatief.
kooptip
Maximale korting en dubbele data als je thuis internet van KPN hebt
Nieuwe Apps-app
Op de plek van Launchpad komt een nieuwe app: Apps. Dit is eigenlijk niet meer dan een snelkoppeling naar het nieuwe appsoverzicht in Spotlight. Daarin staan al je apps, gesorteerd op categorie, met bovenin een zoekbalk om snel apps terug te vinden.

Je kunt de volgorde van je apps hierin níét veranderen, in tegenstelling tot Launchpad. Een voordeel is wel dat het overzicht niet je gehele scherm overneemt – het is niet meer dan een klein venstertje.
Nóg een optie
Voor wie het nieuwe appsoverzicht geen goede oplossing is, is er nog een andere optie. Je kunt namelijk ook de Apps-map, die je in Finder vindt in ‘Ga>Computer>Macintosh HD’, verslepen naar de rechterzijde van je Dock. Control-klik je erop en kies je ‘Raster’, dan ziet het eruit als een soort mini-Launchpad.

Mappen die je maakt in je Apps-map, zie je ook terug in de snelkoppeling in je Dock. En met Command+plusteken en Command+minteken pas je snel de grootte van de appicoontjes aan.
macOS Tahoe
macOS Tahoe, met daarin dus géén Launchpad, komt rond september 2025 uit. Naast dat er iets verdwijnt, worden er ook veel handige functies toegevoegd. Je leest er meer over in onze artikelen:


Ik vind mijn apps terug in Finder > Applications. – Ik gebruik mijn Macs veel minder dan mijn iPads, dus ik kijk dan meteen naar de datum (en soms de versie) van sommige apps.
De Lauchpad is typisch zo’n functie die er prachtig uit ziet, maar die ik in de praktijk nooit gebruik, net zoals de inhoud van een map in Symbolen Weergave prachtig is, maar Lijstweergave nou eenmaal veel handiger zodra er meer dan een handjevol onderdelen in staan. Alle apps die ik regelmatig gebruik staan bij mij op alfabet in de Dock. De rest start ik altijd door de Spotlight toetscombinatie + eerste paar letters van de naam van de app in te typen en als ik die niet meer weet, kijk ik even via Finder / CMD-Shift-A (van Applicaties map) naar… Lees meer »
Ik gebruik de Launchpad wel eens, heb daar apps die ik minder vaak gebruik in ‘mapjes’ gesorteerd. Een groot gemis zal het weghalen ervan echter niet worden, apps die ik vaak gebruik staan gewoon vast in de Dock en je kunt ook gewoon mapjes maken binnen de map Apps.
Jammer dat Launchpad verdwijnt, ik gebruik het dagelijks om snel apps te openen. Fijn dat Apple met de nieuwe Apps-app en andere opties toch een overzichtelijk alternatief biedt. Bedankt voor de duidelijke uitleg!