Tim Cook stapt op – en dit is zijn afscheidsbrief
Apple-topman Tim Cook treedt na de zomer terug als hoogste baas van het bedrijf. Vanaf 1 september 2026 geeft hij het stokje door aan John Ternus, nu nog verantwoordelijk voor de hardwaretak van Apple.
Lees verder na de advertentie
Wekelijks Apple-nieuws in je mail
Ontdek de verschillende specials van iCreate magazine
- Ontdek geheime functies van je iPhone, Mac en iPad die jij nog niet gebruikt
- Handleidingen die Apple je niet geeft met de handigste tips en trucs geselecteerd door de iCreate redactie
- Al vanaf 12,99
Profiteer van korting op een iCreate Magazine abonnement
- Haal meer uit jouw Apple-producten: van basisinstellingen tot geavanceerde functies
- Toegang tot iCreate Academy: 500+ digitale workshops met stapsgewijze uitleg over o.a. apps en besturingssystemen!
- Direct toegang tot nieuwe én eerdere edities van iCreate Magazine in de app
- Ontvang tijdelijk tot wel 25% korting op een iCreate abonnement!
Vijftien jaar aan het roer bij Apple
Met het vertrek van Cook komt een einde aan een tijdperk. De 65-jarige CEO trad in 1998 in dienst bij Apple en nam in 2011 het roer over van oprichter Steve Jobs. Onder Cooks leiding groeide Apple uit tot een nog grotere techreus, met een beurswaarde die steeg van ongeveer 350 miljard dollar naar 4 biljoen dollar.
Ook inhoudelijk drukte hij zijn stempel op Apple. In zijn jaren als CEO verschenen compleet nieuwe producten als de Apple Watch, AirPods en Apple Vision Pro. Tegelijkertijd groeide de dienstentak van het bedrijf, met onder meer iCloud, Apple Pay, Apple Music en Apple TV. Ook stuurde Cook de overgang naar door Apple zelf ontworpen chips aan, waardoor het bedrijf minder afhankelijk werd van andere chipmakers.
kooptip
Maximaal voordeel als je thuis internet van Ziggo hebt
John Ternus wordt nieuwe Apple-CEO
Tim Cook noemt het een eer en een voorrecht dat hij Apple mocht leiden – volgens hem was het ‘de mooiste baan ter wereld’. Over zijn opvolger John Ternus zegt hij dat die ‘het verstand van een ingenieur, de ziel van een vernieuwer en het hart van een leider’ heeft. Volgens Cook is Ternus zonder twijfel de juiste man om Apple de toekomst in te leiden.
De 50-jarige Ternus werkt sinds 2001 bij Apple en maakt sinds 2021 deel uit van de hoogste leiding als senior vice president Hardware Engineering. Hij speelde een belangrijke rol bij de ontwikkeling van onder meer iPad, AirPods, Mac, iPhone en Apple Watch. Ook was hij nauw betrokken bij nieuwe modellen zoals de MacBook Neo, de iPhone 17-serie en verdere vernieuwing van AirPods, onder meer op het gebied van gehoorgezondheid en geluidsdemping.
Lees meer over de opvolger van Tim Cook
Wie is John Ternus? Alles over de opvolger van Tim Cook
Soepele overgang
Hoewel de officiële overdracht pas op 1 september 2026 plaatsvindt, blijft Tim Cook deze zomer nog CEO. In die periode werkt hij samen met John Ternus om de overgang soepel te laten verlopen. Ook daarna verdwijnt Cook niet geheel van het toneel: hij gaat dan de slag als Executive Chairman en zal dus op de achtergrond aanwezig blijven.
Bij die overgang hoort ook een persoonlijke boodschap van Cook zelf aan de Apple-community. In een afscheidsbrief blikt hij terug op zijn jaren bij Apple, bedankt hij medewerkers voor hun inzet en spreekt hij zijn vertrouwen uit in opvolger John Ternus.
Aan de Apple community:
Sinds 15 jaar begin ik bijna elke ochtend op dezelfde manier. Ik open mijn e‑mail en lees berichten die ik de dag ervoor heb gekregen van Apple gebruikers over de hele wereld.
Jullie delen stukjes van je leven met mij en vertellen me verhalen over hoe Apple jullie heeft geraakt. Over het moment dat je moeder werd gered door haar Apple Watch. Over de perfecte selfie die je nam op de top van een berg die onmogelijk te beklimmen leek. Jullie bedanken me voor de manieren waarop Mac heeft veranderd wat je kunt doen op het werk. En soms maken jullie het me moeilijk, omdat iets niet werkt zoals het zou moeten.
In elk van die e‑mails voel ik het kloppende hart van onze menselijke verbondenheid. Ik voel een diepe plicht om harder te werken en grenzen te verleggen. Maar bovenal voel ik een dankbaarheid die ik niet in woorden kan uitdrukken, dat ik op een of andere manier de persoon mocht zijn aan de andere kant van die e‑mails. De leider van een bedrijf dat de verbeelding prikkelt en levens zo ingrijpend verrijkt dat het moeilijk te beschrijven valt. Wat een eer en voorrecht is het geweest.
Vandaag hebben we aangekondigd dat ik de volgende stap ga zetten in mijn reis bij Apple. In de komende maanden zal ik de overstap maken naar een nieuwe functie, en vanaf september zal ik niet langer CEO zijn, maar executive chairman van Apple. De beste job ter wereld, dat weet ik in mijn hart, zal worden gedaan door een nieuwe leider. En dat is John Ternus, een briljante ingenieur en denker die de afgelopen 25 jaar de Apple producten heeft gebouwd waar onze gebruikers zo van houden, geobsedeerd door elk detail, gefocust op elke mogelijke manier waarop we iets beter, gedurfder, mooier en betekenisvoller kunnen maken. Hij is de perfecte persoon voor de job.
John geeft zoveel om wie we zijn bij Apple, wat we doen bij Apple, wie we bereiken bij Apple, en hij heeft het hart en het karakter om met buitengewone integriteit te leiden. Ik ben zo trots om hem de volgende CEO van Apple te noemen. Dit bedrijf zal ongelofelijke hoogten bereiken onder zijn leiderschap, en je zult zijn impact voelen in elke verrassende vonk die over zal springen van de producten en services die eraan gaan komen. Ik kan niet wachten tot jullie hem leren kennen zoals ik hem ken.
Dit is geen vaarwel. Maar ik wilde op dit overgangsmoment de gelegenheid nemen om dankjewel te zeggen. Niet namens het bedrijf deze keer, ook al is er een overvloed aan dankbaarheid aanwezig binnen onze muren. Maar gewoon namens mezelf. Tim. Iemand die opgroeide op een landelijke plek in een andere tijd, en 15 magische jaren CEO mocht zijn van het meest geweldige bedrijf ter wereld. Dankjewel voor het vertrouwen en de vriendelijkheid die jullie me hebben gegeven. Dankjewel om hallo tegen me te zeggen op straat en in onze winkels. Dankjewel om met me mee te juichen wanneer we een nieuw product of een nieuwe service onthulden. En bovenal dankjewel om in me te geloven als leider van het bedrijf dat jullie altijd centraal heeft gesteld. Elke dag worden we wakker en denken we na over hoe we jullie levens een beetje beter kunnen maken. En elke dag maakten jullie mijn leven het beste dat ik had kunnen wensen.
Dankjulliewel.
Wekelijks Apple-nieuws in je mail
Ontdek de verschillende specials van iCreate magazine
- Ontdek geheime functies van je iPhone, Mac en iPad die jij nog niet gebruikt
- Handleidingen die Apple je niet geeft met de handigste tips en trucs geselecteerd door de iCreate redactie
- Al vanaf 12,99
Profiteer van korting op een iCreate Magazine abonnement
- Haal meer uit jouw Apple-producten: van basisinstellingen tot geavanceerde functies
- Toegang tot iCreate Academy: 500+ digitale workshops met stapsgewijze uitleg over o.a. apps en besturingssystemen!
- Direct toegang tot nieuwe én eerdere edities van iCreate Magazine in de app
- Ontvang tijdelijk tot wel 25% korting op een iCreate abonnement!


Praat mee
0