Alle oudere iPhones zijn plots peperduur geworden
Apple heeft gisteren drie nieuwe iPhones aangekondigd. Normaal gesproken worden oudere iPhones goedkoper zodra Apple zijn nieuwste modellen presenteert. Maar dit jaar gebeurt precies het tegenovergestelde – en toch kun je nog geluk hebben, als je een beetje snel bent.
Lees verder na de advertentie
Snel een iPhone 17 kopen? Bekijk onderaan dit artikel waar je hem nog voor de oude, lagere prijs kunt krijgen.
Soms honderden euro’s extra
De iPhone 17, iPhone 17e, iPhone Air en zelfs de inmiddels twee jaar oude iPhone 16 zijn flink in prijs gestegen. En niet met een paar tientjes. Voor sommige oudere iPhones betaal je bij Apple vanaf nu 150 euro meer dan vóór de presentatie van de nieuwe modellen. En bij één uitvoering loopt de prijsstijging zelfs op tot 350 euro.
Wekelijks Apple-nieuws in je mail
Speciale edities: Het grote iPad & iPhoneboek 2027 + Mac voor iedereen 2027
- Bestel als combipakket of los en ontvang t/m 6 september gratis verzending
- 148 pagina’s vol duidelijke stappen, handige instellingen en verborgen functies voor je iPad en iPhone
- 23 praktische workshops, slimme gidsen en creatieve projecten voor je Mac
Lees iCreate magazine nu tijdelijk met korting tot 32%
- Haal meer uit jouw Apple-producten: van basisinstellingen tot geavanceerde functies
- Toegang tot iCreate Academy: 500+ digitale workshops met stapsgewijze uitleg over o.a. apps en besturingssystemen!
- Lees op papier én direct digitaal via de iCreate-app (incl. archief)
Normaal worden oude iPhones juist goedkoper
September is traditioneel een gunstige maand als je niet per se de allernieuwste iPhone hoeft te hebben. Apple kondigt een nieuwe generatie aan, oudere modellen schuiven een plaatsje naar beneden en daar hoort meestal ook een lagere prijs bij. Maar in 2026 werkt dat ineens anders.
Na de presentatie van de nieuwste iPhones heeft Apple ook de prijzen aangepast van de modellen die in het assortiment blijven. Alleen ging de prijs niet naar beneden, maar juist fors omhoog. De iPhone 17 is daar een duidelijk voorbeeld van. De versie met 256 GB opslag kostte bij Apple 969 euro. Vanaf nu betaal je voor exact hetzelfde toestel 1119 euro.
Dat is een prijsverhoging van maar liefst 150 euro. Maar het kan nog gekker.
Dit kosten de oudere iPhones nu
Niet alleen de iPhone 17 is duurder geworden. Vrijwel het complete bestaande iPhone-assortiment heeft een flinke prijsverhoging gekregen.
| Model | Oude prijs | Nieuwe prijs | Verschil |
|---|---|---|---|
| iPhone 17 256 GB | €969 | €1119 | +€150 |
| iPhone 17 512 GB | €1219 | €1369 | +€150 |
| iPhone 17e 256 GB | €719 | €869 | +€150 |
| iPhone 17e 512 GB | €969 | €1119 | +€150 |
| iPhone Air 256 GB | €1229 | €1329 | +€100 |
| iPhone Air 512 GB | €1479 | €1579 | +€100 |
| iPhone Air 1 TB | €1729 | €2079 | +€350 |
| iPhone 16 128 GB | €869 | €1019 | +€150 |
Vooral de iPhone 16 valt op. In plaats van goedkoper te worden naarmate hij ouder wordt, is de adviesprijs met 150 euro verhoogd. Het toestel verscheen al in 2024, maar kost bij Apple nu weer meer dan duizend euro.
Ook de iPhone 17e krijgt een flinke tik. Het model met 256 GB gaat van 719 euro naar 869 euro een stijging van ruim 20 procent.
En helemaal extreem is de iPhone Air met 1 TB opslag: die stijgt van 1729 euro naar 2079 euro. Dat is €350 extra voor exact hetzelfde toestel.
kooptip
Heb je al internet van KPN thuis? Ontvang tot €10 korting per maand en dubbele data!
Waarom zo duur?
De boosdoener is vooral de enorme opkomst van AI-diensten zoals ChatGPT. De krachtige servers waarop deze diensten draaien en nieuwe AI-modellen worden getraind, hebben gigantische hoeveelheden geheugen en opslag nodig. Chipfabrikanten geven daarom steeds meer productiecapaciteit voorrang aan AI-datacenters, waardoor er minder chips overblijven voor smartphones, tablets en laptops. Het gevolg: tekorten en fors hogere prijzen, die naar verwachting tot ver in 2027 kunnen aanhouden.
Apple kon die hogere kosten lange tijd zelf opvangen, maar Tim Cook zei eerder dit jaar dat dit niet langer houdbaar was en prijsverhogingen daardoor onvermijdelijk werden. Eerder werden Macs en iPads al duurder; nu zijn de iPhones aan de beurt. Apple heeft niet expliciet bevestigd dat de Nederlandse prijsverhogingen hierdoor komen, maar de timing en eerdere uitspraken van Cook wijzen daar sterk op.
Bij andere winkels kun je nog geluk hebben
Gelukkig betekent een hogere prijs bij Apple niet dat je vanaf vandaag overal zoveel moet betalen.
Andere winkels hebben mogelijk nog voorraad die tegen de eerdere prijzen is ingekocht. Daardoor kun je de iPhone 17 en andere modellen voorlopig nog voor aanzienlijk minder vinden dan in de Apple Store. De kans is wel dat daarin heel snel verandering komt. Check bijvoorbeeld onze prijsvergelijker voor de iPhone 17.

Praat mee
0